Raziskovalci se v zagonski programski skupini osredotočamo na etične in teološke vidike digitalne kulture, ki jo preveva umetna inteligenca.
Iz etičnega vidika raziskujemo:
- interakcijo med ljudmi in sistemi UI (in stroji)
- avtentičnost, avtorstvo, avtoriteta in ustvarjanje vednosti;
- kakovost življenja, avtomatizacija, globalna pravičnost, digitalna razdvojenost in neenakost;
- avtomatizirano odločanje, transparentnost, razložljivost in privolitev/soglasje;
- pristranskost, predsodki in sovražni govor;
- (zlo)raba informacij in skrb za zasebnost;
- digitalno blaginjo in digitalno odvisnost.
Iz teološkega vidika raziskujemo:
- človekovo dostojanstvo, edinstvenost človeka in stvarstva;
- odnos med človekom in tehnologijo;
- digitalno kulturo in naš odnos do drugih in sveta (digitalno skrbništvo);
- digitalno kulturo in naš odnos z Bogom ali transcendentnim (virtualne skupnosti in liturgija, digitalna liturgija, robotski duhovniki);
- digitalno kulturo in naš odnos s samim seboj (duhovna in transcendentna izkustva, religijske identitete).
Želimo:
- Raziskati teološke implikacije digitalne kulture in z njo povezane implementacije umetne inteligence. Raziskati, kako se digitalna kultura prepleta s teološkimi perspektivami, prepričanji in praksami. Preučiti, kako digitalne tehnologije vplivajo na verska izkustva, obrede in izraze vere.
- Raziskati, kako se v digitalni kulturi kažejo in gojijo vrline, s posebnim poudarkom na kontekstu teologije in religije. Preučiti, kako digitalne tehnologije in spletne interakcije vplivajo na razvoj in izražanje vrlin, kot so empatija, sočutje, integriteta in pravičnost.
- Raziskati vpliv digitalne kulture na moralne, spoznavne, verske, kolektivne in druge identitete. Raziskati, kako posamezniki oblikujejo in predstavljajo svoje identitete v digitalnem prostoru.
- Oceniti teološke posledice digitalne odnosnosti. Preučiti teološki pomen relacijske dinamike v digitalnih interakcijah in spletnih skupnostih. Analizirati etične razsežnosti odnosnosti in njen vpliv na teološke koncepte, kot so solidarnost, gostoljubnost, sočutje in sprava.
- Opredeliti glavne etične in antropološke izzive teologije v digitalni dobi. Analizirati posledice digitalnih tehnologij na razumevanje človeške narave, dostojanstva in imago Dei.
- Razviti etične in teološke okvire za udeleženost v digitalni kulturi. Predlagati etične in teološke perspektive, ki lahko usmerjajo posameznike in skupnosti pri navigiranju po digitalni kulturi. Oblikovati etiko in teologijo za digitalno dobo.